fbpx

Co skrywa Zamek Książ?

Cześć, to wspaniale, że znów do mnie zaglądasz! Bo chciałbym Ci opowiedzieć , gdzie byliśmy niedawno.

Uwielbiam ciekawe historie. Jedną z nich poznasz z naszej podróży do Zamku Książ – największego zamku na Dolnym Śląsku. Jest wielgachny, ma ponad 400 pomieszczeń! Ciekawe czy w środku montowano kiedyś tabliczki ze strzałkami, aby łatwiej było trafić np. do takiej kuchni czy sali balowej? A może malowano na ścianach kolorowe oznaczenia jak na szlakach górskich? Hehe, a może każdy miał swoją mapę? O GPSie to raczej jeszcze wtedy nie słyszeli. Ciekawe to wszystko. Chciałem Ci jednak powiedzieć teraz o czym innym.

Zamek Książ znajduje się w Wałbrzychu, ale to nie jedyna jego atrakcja. Są tu też pałace i muzea. Jednak mi najbardziej spodobał się rynek wałbrzyski. A to ze względu na jego kamienice, a tak dokładnie to ich nazwy.  No bo możesz tu zobaczyć np. kamienicę „Pod Czterema Atlantami” – ma ona numer 9 i dzisiaj znajduje się w niej biblioteka i Centrum Informacji Turystycznej. A postaci czterech atlantów można zobaczyć  na budynku. Jest też kamienica „Z Trzema Różami” z numerem 22, ale mi najbardziej podobała się ta z numerem 23: Kamienica „Pod Kotwicą”. Na szczycie budynku znajduje się właśnie kotwica, od której kamienica wzięła nazwę – mówię Ci, robi niesamowite wrażenie! Dawno temu mieszkał tu kupiec płótna, a podobno  kotwica świadczyła o tym, że handlował z daaaaalekimi zamorskimi krajami.

Teraz patrzę na swój dom w Słonecznej Krainie i zastanawiam się, czy mógłby mieć swoją nazwę, tak jak wałbrzyskie kamienice. Bo przecież taka „Rezydencja Fenków pod Kotwicą” z prawdziwą kotwicą na dachu to było by naprawdę coś! Maks z pozostałymi padliby z wrażenia! Po dłuższym zastanowieniu dochodzę jednak do wniosku, że z kotwicą to chyba jednak nie przejdzie. .. Potem się okazało, że miałem rację – Mama zgodziła się co najwyżej na „Puchatą Chmurkę”.

Rezydencja Fenków Pod Kotwicą 😉

Nie przegap naszej przygody w zamku Książ, no bo nie uwierzysz, co zmalowała Fenia podczas jego zwiedzania, a tatę z mieczem w ręku na pewno zapamiętają zwiedzający! Do zobaczenia! Pa!

Jak już przeczytasz rozdział w książce to zapraszam Cię do Płocka.

Facebook
Twitter
LinkedIn

O serii książek Pamiętniki Fenka. Kamperem przez …

Fenek dorasta i już jako uczeń wyrusza na wyprawę po Polsce oraz innych krajach świata. Towarzyszy mamie, która pięknie śpiewa podczas koncertów organizowanych przez niezawodnego tatę. Nie zabraknie też młodszej siostry Feni, wiernego przyjaciela Maksa, dziadka i babci oraz kilku nowych, interesujących znajomych.

Przygody, które przytrafiają się Fenkowi mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Niektóre są zabawne, inne zmuszają do refleksji, czasem bywa niebezpiecznie. W każdym nowym miejscu Fenek chce przeżyć jak najwięcej, dowiedzieć się nowych rzeczy, doświadczyć nieznanych przeżyć. Jest to możliwe, bo podróżuje po jednym z najpiękniejszych krajów Europy, w którym historia i przyroda przeplatają się i tworzą wspaniałą całość. Pamiętniki Fenka przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale przygody zaciekawią również starszych czytelników

Od autora

“Niezapomnianych podróży z Bliskimi po Ojczyźnie powinno doświadczyć każde dziecko. Będzie to kapitał, który zaprocentuje w dorosłym życiu. Wyrośnie z niego ciekawość świata, pewność siebie i poczucie przynależności do kraju, w którym przyszło się na świat. Fenek odwiedza duże miasta i niewielkie miejscowości. Udowadnia, że wszędzie można znaleźć przygodę i niespodziankę. Zabierzcie książeczki o Fenku na rodzinne wyprawy. Niech będą Waszymi przewodnikami w podróżach dziećmi po Polsce.”

Anna Jurczyńska, kiedyś nauczycielka biologii, geografii i przyrody (również w języku niemieckim), teraz mama trzech ciekawskich dzieciaków. Miłośniczka pieszych wędrówek, zamków i pałaców oraz śpiewu przy gitarze.

Rekomendacje

Zalety książki:

  • zapragniesz odwiedzić piękne polskie miejsca,
  • ciekawe przygody oparte są na realnych miejscach i prawdziwych osobach
  • piękne, kolorowe ilustracje pobudzają wyobraźnię dziecka
  • w treści przekazywane są zagadnienia z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej, informatycznej
  • książki zachęcają do samodzielnego czytania oraz pisania stając się istotną pomocą podczas edukacji
  • dziecko może kontaktować się mailowo ze swoim bohaterem dzięki czemu rośnie jego kreatywność

Tak zaczyna się pamiętnik …

Halo Ziemia, tu Fenek…

Zaczynam nadawać. To znaczy… nagrywać mój pamiętnik. Na szczęście w telefonie mojego taty jest taka funkcja, która zamienia wszystko, co mówię, w tekst, i dzięki temu mogę zostawiać Ci wiadomości. Ach, te literki… Nie umiem jeszcze tak szybko czytać, więc gdyby pojawiły się tu jakieś błędy, bardzo za nie przepraszam.

Jak najszybciej muszę nauczyć się samodzielnie spisywać wspomnienia, bo Fenia, moja młodsza siostra, podsłuchuje, i może później wszystko wypaplać rodzicom. Nie mam przed nimi jakichś tam znowu tajemnic, ale swój mały świat chcę dzielić tylko z Tobą. (…)

A teraz muszę Ci jeszcze powiedzieć, co się zmieniło w moim życiu od zakończenia przedszkola. Mama zaczęła śpiewać. Początki były trochę trudne, ale cały czas jej kibicowaliśmy. Teraz mama śpiewa już tak ładnie, że zaczęliśmy co tydzień jeździć po kraju i dawać małe koncerty, przede wszystkim dla dzieci. (…)”

Od wydawcy:

Cześć. To jest nasza rodzinka, a zarazem ekipa wydawnictwa Fenek.com: Wiktor i Karol – nasi mali recenzenci pomagają nam przetestować utwory zanim trafią do twojej kolekcji. Mama Monika śpiewa piękne piosenki o Fenku i dba o to, aby wszystkie zamówienia doszły do Ciebie na czas. Tata Konrad stara się wszystkie działania spinać.

Naszym celem jest pomóc rodzicom spełnić ich największe marzenie. Wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych dorosłych. Dlatego powstała seria ksiażek o przygodach Fenka jak również nasze nowe “dziecko”: Pamiętniki Fenka. Kamperem przez Polskę. Do współpracy zaprosiliśmy wspaniałą autorkę Annę Jurczyńską, która pomogła spisać pamiętniki Fenka i stworzyć z nich to piękne dzieło.

Gdzie powinien Fenek jeszcze pojechać?

Dzięki Twojemu zaangażowaniu możemy stworzyć lepsze książki i bezpłatne materiały. Podziel się swoją ideą, pomysłem. Możesz też mieć swój udział w rozwoju Fenka. 

Inne wspomnienia uzupełniające książkę

orseg

W Parku Narodowym Őrség https://www.youtube.com/watch?v=XLw0OXSmBUE Podczas wędrówek po Parku Narodowym Őrség widzieliśmy

Czytaj więcej »

balaton

Balaton i okolice https://www.youtube.com/watch?v=uWogefb4RjM Znad brzegów Balatonu zrobiliśmy niewielki skok w bok

Czytaj więcej »

Wyjątkowe okazje