W Parku Narodowym Őrség
Podczas wędrówek po Parku Narodowym Őrség widzieliśmy w wielu miejscach, jak przyrodnicy pomagają zwierzętom, aby czuły się dobrze mimo życia blisko siedzib ludzkich. Ptaki dostają w prezencie gotowe domki i miejsca na gniazda. Gdy osiedlają się w nowym miejscu, zwalczają szkodniki upraw (gąsienice, myszy) i nie trzeba już stosować oprysków chemicznych.
Na łąkach rośnie wiele pięknych i rzadkich kwiatów, na przykład storczyki. Ale taka łąka może zarosnąć drzewami i wtedy storczyki wyginą. Dlatego dobrze jest na nią wypuścić jakieś zwierzęta, które będą „kosiły” łąkę, dzięki czemu zachowa się jej urok i różnorodność.
Żubrów jest za mało – nie dałyby rady wszystkiego zjeść, ale mieszkają tu konie i krowy, które pomagają przyrodnikom w zachowaniu cennych łąk. Na dodatek można je głaskać, a na koniach – jeździć, więc to dodatkowa frajda.
Dlaczego tak nie może być wszędzie? Jak dorosnę, będę zakładał parki narodowe, a przynajmniej dużo terenów zielonych z drzewami i kwiatami, końmi i ptakami. Takie mam postanowienie. Może zechcesz mi pomóc? Masz jakieś pomysły dla twojej najbliższej okolicy? Daj mi znać na adres: ja@fenek.pl.
A tutaj jeszcze kilka krótkich filmów, które pokazują Park Narodowy Őrség:
Czy wspinaczka skałkowa przydaje się w parku narodowym? Tak!
Reklama parku 🙂