fbpx

Kolorowe skały

Halo? Tu Fenek! Gdy wróciłem z Jaskini Niedźwiedziej ciągle opowiadałem i opowiadałem, jak tam jest ciekawie. Mojej rodzinie nie trzeba długo opowiadać. Tata raz, dwa zaplanował dla nas wyprawę, dzięki której pozostali członkowie rodziny mogli „spotkać” niedźwiedzia jaskiniowego, ale zobaczyliśmy jeszcze dużo więcej.
Zwiedziliśmy kopalnię uranu.
Co to takiego ten uran? To metal, który jest promieniotwórczy! To znaczy, że, choć tego nie widać, wysyła w naszą stronę promieniowanie. W małych dawkach może być ono nawet lecznicze, ale w większych – zabójcze! Dlatego górnicy, którzy pracowali przy wydobyciu uranu mogli poważnie chorować. Oprócz uranu od bardzo bardzo dawna wydobywano tu inne potrzebne ludziom bogactwa: żelazo, miedź, srebro… Na dodatek powstały tu przepiękne kamienie ozdobne. W czasie zwiedzania Fenia pociągnęła mnie za rękaw:
– Fenku! Zobacz – fioletowa kopalnia! Rzeczywiście ściany chodnika, którym szliśmy mieniły się na fioletowo i trochę zielonkawo, a jak jeszcze pokazano nam szklane naczynia barwione na żółto (wykorzystywano do ich barwienia rudy uranu z kopalni) to już wiedziałem, co będziemy dalej robić: szukać kolorowych skał! Wiedziałem, że Fenia nie da nam z tym spokoju, a i ja byłem ciekaw, czy uda nam się znaleźć któreś z kamieni, o których opowiadał nam przewodnik.
Ledwie wyszliśmy z kopalni…

… i ruszyliśmy drogą na piechotę, zauważyłem przy drodze coś niewielkiego, mieniącego się na fioletowo.

– To fluoryt! – orzekł pan Jacek – przewodnik, który wyjrzał mi zza pleców i zobaczył kamyk w mojej dłoni.

Fenia zaraz pobiegła na pobocze drogi w to samo miejsce, ale mimo że naraziła się na spotkanie z pokrzywą – nic nie znalazła. Za to później powędrowaliśmy do nieczynnych już kamieniołomów marmuru „Biała Marianna” i mlecznobiałe, marmurowe kamyczki uszczęśliwiły ją bardzo. Trafiliśmy jeszcze do sklepiku z kamieniami i tam tata kupił jej wisiorek z ametystem.  Ametyst też jest fioletowy, jak mój fluoryt, ale jednak trochę inny, bardziej przezroczysty… Mama wybrała dla siebie malachitową broszkę. Malachit też jest piękny – zielony!

Tak, czy siak, moja kolekcja kamieni rośnie, co mnie bardzo cieszy. A od dziadka dostałem specjalny młotek geologiczny, który zrobił dla mnie w swoim warsztacie. Takim młotkiem opukuje się skały i odłupuje je, żeby sprawdzić, czy wewnątrz nie ma jakichś ciekawostek geologicznych. A geologia to nauka o skałach i minerałach. Zobacz, jak już dużo wiem po tej wyprawie! Zachęcam Cię bardzo do odwiedzenia tego zakątka Polski. Nie pożałujesz!

Serdecznie pozdrawiam – Twój Fenek-geolog

Facebook
Twitter
LinkedIn

O serii książek Pamiętniki Fenka. Kamperem przez …

Fenek dorasta i już jako uczeń wyrusza na wyprawę po Polsce oraz innych krajach świata. Towarzyszy mamie, która pięknie śpiewa podczas koncertów organizowanych przez niezawodnego tatę. Nie zabraknie też młodszej siostry Feni, wiernego przyjaciela Maksa, dziadka i babci oraz kilku nowych, interesujących znajomych.

Przygody, które przytrafiają się Fenkowi mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Niektóre są zabawne, inne zmuszają do refleksji, czasem bywa niebezpiecznie. W każdym nowym miejscu Fenek chce przeżyć jak najwięcej, dowiedzieć się nowych rzeczy, doświadczyć nieznanych przeżyć. Jest to możliwe, bo podróżuje po jednym z najpiękniejszych krajów Europy, w którym historia i przyroda przeplatają się i tworzą wspaniałą całość. Pamiętniki Fenka przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale przygody zaciekawią również starszych czytelników

Od autora

“Niezapomnianych podróży z Bliskimi po Ojczyźnie powinno doświadczyć każde dziecko. Będzie to kapitał, który zaprocentuje w dorosłym życiu. Wyrośnie z niego ciekawość świata, pewność siebie i poczucie przynależności do kraju, w którym przyszło się na świat. Fenek odwiedza duże miasta i niewielkie miejscowości. Udowadnia, że wszędzie można znaleźć przygodę i niespodziankę. Zabierzcie książeczki o Fenku na rodzinne wyprawy. Niech będą Waszymi przewodnikami w podróżach dziećmi po Polsce.”

Anna Jurczyńska, kiedyś nauczycielka biologii, geografii i przyrody (również w języku niemieckim), teraz mama trzech ciekawskich dzieciaków. Miłośniczka pieszych wędrówek, zamków i pałaców oraz śpiewu przy gitarze.

Rekomendacje

Zalety książki:

  • zapragniesz odwiedzić piękne polskie miejsca,
  • ciekawe przygody oparte są na realnych miejscach i prawdziwych osobach
  • piękne, kolorowe ilustracje pobudzają wyobraźnię dziecka
  • w treści przekazywane są zagadnienia z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej, informatycznej
  • książki zachęcają do samodzielnego czytania oraz pisania stając się istotną pomocą podczas edukacji
  • dziecko może kontaktować się mailowo ze swoim bohaterem dzięki czemu rośnie jego kreatywność

Tak zaczyna się pamiętnik …

Halo Ziemia, tu Fenek…

Zaczynam nadawać. To znaczy… nagrywać mój pamiętnik. Na szczęście w telefonie mojego taty jest taka funkcja, która zamienia wszystko, co mówię, w tekst, i dzięki temu mogę zostawiać Ci wiadomości. Ach, te literki… Nie umiem jeszcze tak szybko czytać, więc gdyby pojawiły się tu jakieś błędy, bardzo za nie przepraszam.

Jak najszybciej muszę nauczyć się samodzielnie spisywać wspomnienia, bo Fenia, moja młodsza siostra, podsłuchuje, i może później wszystko wypaplać rodzicom. Nie mam przed nimi jakichś tam znowu tajemnic, ale swój mały świat chcę dzielić tylko z Tobą. (…)

A teraz muszę Ci jeszcze powiedzieć, co się zmieniło w moim życiu od zakończenia przedszkola. Mama zaczęła śpiewać. Początki były trochę trudne, ale cały czas jej kibicowaliśmy. Teraz mama śpiewa już tak ładnie, że zaczęliśmy co tydzień jeździć po kraju i dawać małe koncerty, przede wszystkim dla dzieci. (…)”

Od wydawcy:

Cześć. To jest nasza rodzinka, a zarazem ekipa wydawnictwa Fenek.com: Wiktor i Karol – nasi mali recenzenci pomagają nam przetestować utwory zanim trafią do twojej kolekcji. Mama Monika śpiewa piękne piosenki o Fenku i dba o to, aby wszystkie zamówienia doszły do Ciebie na czas. Tata Konrad stara się wszystkie działania spinać.

Naszym celem jest pomóc rodzicom spełnić ich największe marzenie. Wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych dorosłych. Dlatego powstała seria ksiażek o przygodach Fenka jak również nasze nowe “dziecko”: Pamiętniki Fenka. Kamperem przez Polskę. Do współpracy zaprosiliśmy wspaniałą autorkę Annę Jurczyńską, która pomogła spisać pamiętniki Fenka i stworzyć z nich to piękne dzieło.

Gdzie powinien Fenek jeszcze pojechać?

Dzięki Twojemu zaangażowaniu możemy stworzyć lepsze książki i bezpłatne materiały. Podziel się swoją ideą, pomysłem. Możesz też mieć swój udział w rozwoju Fenka. 

Inne wspomnienia uzupełniające książkę

orseg

W Parku Narodowym Őrség https://www.youtube.com/watch?v=XLw0OXSmBUE Podczas wędrówek po Parku Narodowym Őrség widzieliśmy

Czytaj więcej »

balaton

Balaton i okolice https://www.youtube.com/watch?v=uWogefb4RjM Znad brzegów Balatonu zrobiliśmy niewielki skok w bok

Czytaj więcej »

Wyjątkowe okazje