fbpx

Cenne starocie, rozmowy przy kawie
i niefortunna wpadka

Dzień dobry, cześć i czołem! Jak już wiesz ostatnio byliśmy w Krośnie. Udało się nam odwiedzić słynny antykwariat Zbigniewa Oprządka. Antykwariat wielu osobom kojarzy się z miejscem ze starszymi i używanymi książkami, które z reguły można dostać po niższych cenach niż w księgarniach. Ale nie tylko tego typu pozycje znajdziemy w antykwariacie, ponieważ jest to miejsce, gdzie nabyć można również inne stare rzeczy. W antykwariacie w Krośnie bez większych problemów można znaleźć także obrazy, czy rękodzieło. Jeśli ktoś szuka nieco starszych rzeczy, które mogą mu posłużyć na przykład jako ozdoba w domu, to zapewne znajdzie coś dla siebie. W antykwariacie Pana Zbigniewa można było znaleźć też sporo archiwalnych zdjęć i pocztówek, a nawet dzieł sztuki. My kupiliśmy kilka pamiątkowych, starych pocztówek, które na pewno znajdą swoje honorowe miejsce na naszej domowej mapie podróży po naszym pięknym kraju. Byłem kiedyś w podobnym miejscu – na pchlim targu, gdzie również można znaleźć stare różności, ale w antykwariacie byłem pierwszy raz. To była przyjemność spędzić tam choć chwilkę.

Następnie udaliśmy się do kawiarni, bo mama nabrała chęci na kawę. Myślałem, że ja i Fenia nie znajdziemy tu nic dla siebie – w końcu kawę piją głównie dorośli, dzieci co najwyżej zbożową. Jednak kawiarnia „Zaczątek” bardzo miło nas zaskoczyła. W środku był ładny wystrój i bardzo wygodne fotele i krzesła. Kilka wyższych stało przy samej ladzie.

Mama pozwoliła nam na nich usiąść, więc wdrapaliśmy się na nie i mogliśmy patrzeć jak miła pani przygotowuje mamie kawę i nakłada nam pyszne desery.  I okazało się, że możemy wybrać różne soki do picia, więc tu nie tylko pija się kawę! Mniam! Gdy tak jedliśmy te wszystkie specjały – mama szarlotkę, tata gofra z polewą czekoladową, a ja i Fenia lody – jakoś tak gwałtownie się poruszyłem i wylałem mój sok. Ależ mi się zrobiło głupio, bo nie dość, że ubrudziłem sobie koszulkę, to jeszcze zachlapałem całą ladę… Pani szybko jednak szybko starła ślady niefortunnego incydentu i powiedziała, że nie trzeba się tym martwić. I ku mojemu zaskoczeniu podała mi nowy sok. Ale to było miłe! Później byłem już bardziej uważny i podobny numer się nie powtórzył. Siedząc przy pysznościach wspominaliśmy antykwariat. W końcu pani z kawiarni włączyła się do rozmowy i powiedziała, że warto jeszcze w Krośnie zobaczyć np. makietę miasta na rynku. To próba odtworzenia wyglądu miasta z dawnych czasów, bo niestety niewiele dokumentów czy zdjęć się na ten temat zachowało, aby mieć pewność, że wyglądało dokładnie tak. Makieta jest przystosowana do osób nie widomych, którzy za pomocą dotyku mogą odczytać, jak wygląda najstarsza przestrzeń miasta Krosna. Czy wiesz, że nazwa miasta oznacza równocześnie pewne urządzenie? Jeśli znasz odpowiedź, koniecznie napisz do mnie na: ja@fenek.pl. Cieszę się, że ze mną jesteś i zaglądasz na mój blog! Do zobaczenia w Olsztynie!

Link do zdjęć: www.visitkrosno.pl/pl/miejsca/kawiarnia-zaczatek

https://krosno24.pl/informacje/do-tej-galerii-wejdziesz-przez-szafe

Facebook
Twitter
LinkedIn

O serii książek Pamiętniki Fenka. Kamperem przez …

Fenek dorasta i już jako uczeń wyrusza na wyprawę po Polsce oraz innych krajach świata. Towarzyszy mamie, która pięknie śpiewa podczas koncertów organizowanych przez niezawodnego tatę. Nie zabraknie też młodszej siostry Feni, wiernego przyjaciela Maksa, dziadka i babci oraz kilku nowych, interesujących znajomych.

Przygody, które przytrafiają się Fenkowi mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Niektóre są zabawne, inne zmuszają do refleksji, czasem bywa niebezpiecznie. W każdym nowym miejscu Fenek chce przeżyć jak najwięcej, dowiedzieć się nowych rzeczy, doświadczyć nieznanych przeżyć. Jest to możliwe, bo podróżuje po jednym z najpiękniejszych krajów Europy, w którym historia i przyroda przeplatają się i tworzą wspaniałą całość. Pamiętniki Fenka przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale przygody zaciekawią również starszych czytelników

Od autora

“Niezapomnianych podróży z Bliskimi po Ojczyźnie powinno doświadczyć każde dziecko. Będzie to kapitał, który zaprocentuje w dorosłym życiu. Wyrośnie z niego ciekawość świata, pewność siebie i poczucie przynależności do kraju, w którym przyszło się na świat. Fenek odwiedza duże miasta i niewielkie miejscowości. Udowadnia, że wszędzie można znaleźć przygodę i niespodziankę. Zabierzcie książeczki o Fenku na rodzinne wyprawy. Niech będą Waszymi przewodnikami w podróżach dziećmi po Polsce.”

Anna Jurczyńska, kiedyś nauczycielka biologii, geografii i przyrody (również w języku niemieckim), teraz mama trzech ciekawskich dzieciaków. Miłośniczka pieszych wędrówek, zamków i pałaców oraz śpiewu przy gitarze.

Rekomendacje

Zalety książki:

  • zapragniesz odwiedzić piękne polskie miejsca,
  • ciekawe przygody oparte są na realnych miejscach i prawdziwych osobach
  • piękne, kolorowe ilustracje pobudzają wyobraźnię dziecka
  • w treści przekazywane są zagadnienia z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej, informatycznej
  • książki zachęcają do samodzielnego czytania oraz pisania stając się istotną pomocą podczas edukacji
  • dziecko może kontaktować się mailowo ze swoim bohaterem dzięki czemu rośnie jego kreatywność

Tak zaczyna się pamiętnik …

Halo Ziemia, tu Fenek…

Zaczynam nadawać. To znaczy… nagrywać mój pamiętnik. Na szczęście w telefonie mojego taty jest taka funkcja, która zamienia wszystko, co mówię, w tekst, i dzięki temu mogę zostawiać Ci wiadomości. Ach, te literki… Nie umiem jeszcze tak szybko czytać, więc gdyby pojawiły się tu jakieś błędy, bardzo za nie przepraszam.

Jak najszybciej muszę nauczyć się samodzielnie spisywać wspomnienia, bo Fenia, moja młodsza siostra, podsłuchuje, i może później wszystko wypaplać rodzicom. Nie mam przed nimi jakichś tam znowu tajemnic, ale swój mały świat chcę dzielić tylko z Tobą. (…)

A teraz muszę Ci jeszcze powiedzieć, co się zmieniło w moim życiu od zakończenia przedszkola. Mama zaczęła śpiewać. Początki były trochę trudne, ale cały czas jej kibicowaliśmy. Teraz mama śpiewa już tak ładnie, że zaczęliśmy co tydzień jeździć po kraju i dawać małe koncerty, przede wszystkim dla dzieci. (…)”

Od wydawcy:

Cześć. To jest nasza rodzinka, a zarazem ekipa wydawnictwa Fenek.com: Wiktor i Karol – nasi mali recenzenci pomagają nam przetestować utwory zanim trafią do twojej kolekcji. Mama Monika śpiewa piękne piosenki o Fenku i dba o to, aby wszystkie zamówienia doszły do Ciebie na czas. Tata Konrad stara się wszystkie działania spinać.

Naszym celem jest pomóc rodzicom spełnić ich największe marzenie. Wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych dorosłych. Dlatego powstała seria ksiażek o przygodach Fenka jak również nasze nowe “dziecko”: Pamiętniki Fenka. Kamperem przez Polskę. Do współpracy zaprosiliśmy wspaniałą autorkę Annę Jurczyńską, która pomogła spisać pamiętniki Fenka i stworzyć z nich to piękne dzieło.

Gdzie powinien Fenek jeszcze pojechać?

Dzięki Twojemu zaangażowaniu możemy stworzyć lepsze książki i bezpłatne materiały. Podziel się swoją ideą, pomysłem. Możesz też mieć swój udział w rozwoju Fenka. 

Inne wspomnienia uzupełniające książkę

orseg

W Parku Narodowym Őrség https://www.youtube.com/watch?v=XLw0OXSmBUE Podczas wędrówek po Parku Narodowym Őrség widzieliśmy

Czytaj więcej »

balaton

Balaton i okolice https://www.youtube.com/watch?v=uWogefb4RjM Znad brzegów Balatonu zrobiliśmy niewielki skok w bok

Czytaj więcej »

Wyjątkowe okazje