fbpx

Bitwa, podbite oko i zdarte kolano

Tykocin

Czuj, czuj, czuwaj! Po harcerskich harcach, o których opowiedziałem Ci w pamiętniku, chciałem jeszcze wspomnieć o jednym miejscu, które moim i Maksa zdaniem warto zobaczyć. Byliśmy na ekstremalnej przygodzie w Tykocinie! Czas w tym miejscu biegnie jakoś inaczej. Zwalnia, albo cofa, hmm sam nie wiem. Warto ruszyć spacerem brukowanymi ulicami na zwiedzanie. Wędrując między małymi domkami można zobaczyć ponad sto zabytków. Z tego wyjazdu dowiedzieliśmy się, że są tu liczne zabytki, pomniki, tablice pamiątkowe oraz inne obiekty warte zobaczenia. Czas poświęcony na ich zwiedzanie na pewno nie był stracony. Spacer po mieście umiliły nam zabytkowe uliczki wyłożone kamieniem, a wzdłuż nich ładne, drewniane domki. Rynek główny miasta urzekł nas swym wyglądem i klimatem. Jednogłośnie z Maksem byliśmy zachwyceni. Z zaciekawieniem słuchaliśmy przewodnika, który oprowadzał naszą harcerską ekipę po mieście. Dziś już wiemy, że Tykocin to nie tylko miejscowość o ciekawej historii, ale również wyjątkowa przyrodniczo okolica. Samo położenie Tykocina, na lewym brzegu Narwi wskazuje na bogate przyrodniczo tereny. Ciekawą dla mnie informacją było to, że miasto zlokalizowane jest wokół trzech wielkich kompleksów przyrodniczych – Narwiańskiego Parku Narodowego, Biebrzańskiego Parku Narodowego oraz Puszczy Knyszyńskiej. Przypomniało mi się, że faktycznie tata wspominał kiedyś, że to jest miejscowość, którą przecina wiele szlaków turystycznych, rowerowych i pieszych.

Żałuję tylko, że nie mogliśmy  uczestniczyć w rekonstrukcji „Bitwy o Tykocin”, ponieważ odbywa się zimową porą. Może namówię rodziców na mały wypad w lutym? Wpadliśmy z Maksem na pomysł, żeby samemu ją odtworzyć. Miecze z patyków i tarcze z kartonu w dłoń i do walki! Z bojową miną wyglądaliśmy poważnie, ale potyczka skończyła się podbitym okiem i zdartym kolanem, kiedy to zamachując się mieczem przewróciłem się o drzewo niechcący ciągnąc za sobą Maksa. Jak to mama powtarza: „Gdyby kózka nie skakała, to by nóżki nie złamała”. Całe szczęście, że jednak do złamań nie doszło. Zatem postanowiliśmy zająć się czymś mniej bolesnym i ryzykownym, i poszukaliśmy w Internecie filmików z takiej imprezy. Dużo fajnych informacji o Tykocinie znaleźliśmy też tutaj: www.zaciszezieloneogrody.pl/atrakcje/tykocin/. Później poszliśmy ze wszystkimi na lody, żeby uśmierzyć nieco ból i poprawić sobie humor. Pomyślałem, że muszę być w formie na kolejny wyjazd, a tym razem jedziemy do Jeleniej Góry. Czy Ciebie też spotykają takie bolesne przygody? Napisz do mnie  proszę, co u Ciebie słychać. I dziękuję Ci, że jesteś tu ze mną i czytasz to, o czym piszę. Ściskam Cię ciepło i mocno! Uważaj na siebie, bo wiesz „Gdyby kózka nie skakała…”… Cześć!

Link do zdjęć:

www.zaciszezieloneogrody.pl

Zamek w Tykocinie
Facebook
Twitter
LinkedIn

O serii książek Pamiętniki Fenka. Kamperem przez …

Fenek dorasta i już jako uczeń wyrusza na wyprawę po Polsce oraz innych krajach świata. Towarzyszy mamie, która pięknie śpiewa podczas koncertów organizowanych przez niezawodnego tatę. Nie zabraknie też młodszej siostry Feni, wiernego przyjaciela Maksa, dziadka i babci oraz kilku nowych, interesujących znajomych.

Przygody, które przytrafiają się Fenkowi mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Niektóre są zabawne, inne zmuszają do refleksji, czasem bywa niebezpiecznie. W każdym nowym miejscu Fenek chce przeżyć jak najwięcej, dowiedzieć się nowych rzeczy, doświadczyć nieznanych przeżyć. Jest to możliwe, bo podróżuje po jednym z najpiękniejszych krajów Europy, w którym historia i przyroda przeplatają się i tworzą wspaniałą całość. Pamiętniki Fenka przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale przygody zaciekawią również starszych czytelników

Od autora

“Niezapomnianych podróży z Bliskimi po Ojczyźnie powinno doświadczyć każde dziecko. Będzie to kapitał, który zaprocentuje w dorosłym życiu. Wyrośnie z niego ciekawość świata, pewność siebie i poczucie przynależności do kraju, w którym przyszło się na świat. Fenek odwiedza duże miasta i niewielkie miejscowości. Udowadnia, że wszędzie można znaleźć przygodę i niespodziankę. Zabierzcie książeczki o Fenku na rodzinne wyprawy. Niech będą Waszymi przewodnikami w podróżach dziećmi po Polsce.”

Anna Jurczyńska, kiedyś nauczycielka biologii, geografii i przyrody (również w języku niemieckim), teraz mama trzech ciekawskich dzieciaków. Miłośniczka pieszych wędrówek, zamków i pałaców oraz śpiewu przy gitarze.

Rekomendacje

Zalety książki:

  • zapragniesz odwiedzić piękne polskie miejsca,
  • ciekawe przygody oparte są na realnych miejscach i prawdziwych osobach
  • piękne, kolorowe ilustracje pobudzają wyobraźnię dziecka
  • w treści przekazywane są zagadnienia z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej, informatycznej
  • książki zachęcają do samodzielnego czytania oraz pisania stając się istotną pomocą podczas edukacji
  • dziecko może kontaktować się mailowo ze swoim bohaterem dzięki czemu rośnie jego kreatywność

Tak zaczyna się pamiętnik …

Halo Ziemia, tu Fenek…

Zaczynam nadawać. To znaczy… nagrywać mój pamiętnik. Na szczęście w telefonie mojego taty jest taka funkcja, która zamienia wszystko, co mówię, w tekst, i dzięki temu mogę zostawiać Ci wiadomości. Ach, te literki… Nie umiem jeszcze tak szybko czytać, więc gdyby pojawiły się tu jakieś błędy, bardzo za nie przepraszam.

Jak najszybciej muszę nauczyć się samodzielnie spisywać wspomnienia, bo Fenia, moja młodsza siostra, podsłuchuje, i może później wszystko wypaplać rodzicom. Nie mam przed nimi jakichś tam znowu tajemnic, ale swój mały świat chcę dzielić tylko z Tobą. (…)

A teraz muszę Ci jeszcze powiedzieć, co się zmieniło w moim życiu od zakończenia przedszkola. Mama zaczęła śpiewać. Początki były trochę trudne, ale cały czas jej kibicowaliśmy. Teraz mama śpiewa już tak ładnie, że zaczęliśmy co tydzień jeździć po kraju i dawać małe koncerty, przede wszystkim dla dzieci. (…)”

Od wydawcy:

Cześć. To jest nasza rodzinka, a zarazem ekipa wydawnictwa Fenek.com: Wiktor i Karol – nasi mali recenzenci pomagają nam przetestować utwory zanim trafią do twojej kolekcji. Mama Monika śpiewa piękne piosenki o Fenku i dba o to, aby wszystkie zamówienia doszły do Ciebie na czas. Tata Konrad stara się wszystkie działania spinać.

Naszym celem jest pomóc rodzicom spełnić ich największe marzenie. Wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych dorosłych. Dlatego powstała seria ksiażek o przygodach Fenka jak również nasze nowe “dziecko”: Pamiętniki Fenka. Kamperem przez Polskę. Do współpracy zaprosiliśmy wspaniałą autorkę Annę Jurczyńską, która pomogła spisać pamiętniki Fenka i stworzyć z nich to piękne dzieło.

Gdzie powinien Fenek jeszcze pojechać?

Dzięki Twojemu zaangażowaniu możemy stworzyć lepsze książki i bezpłatne materiały. Podziel się swoją ideą, pomysłem. Możesz też mieć swój udział w rozwoju Fenka. 

Inne wspomnienia uzupełniające książkę

orseg

W Parku Narodowym Őrség https://www.youtube.com/watch?v=XLw0OXSmBUE Podczas wędrówek po Parku Narodowym Őrség widzieliśmy

Czytaj więcej »

balaton

Balaton i okolice https://www.youtube.com/watch?v=uWogefb4RjM Znad brzegów Balatonu zrobiliśmy niewielki skok w bok

Czytaj więcej »

Wyjątkowe okazje