fbpx

Potyczki językowe po kaszubsku

Dzień dobry, ale się wyspałem. Teraz jestem gotowy, by opowiedzieć Ci nieco o moich przygodach na Kaszubach. Wiesz, że Kaszubi mają nawet swój język? Byłem tym zaskoczony, tata wydrukował mi kilka kaszubskich zwrotów. Ale miałem radochę ćwicząc te zwroty! Jô jem Fenek (Jestem Fenek). Może spróbujesz ze mną?

Jak się ładnie po kaszubsku przywitać
i pożegnać?

 

Dzień dobry.

Cześć, witaj.

Cześć do kilku osób.

Witam (forma grzecznościowa)

Do widzenia.

 

 

Do zobaczenia, „cześć” do osoby znajomej.

 

Jak sã bëlno pò kaszëbskù przëwitac
ë òddzëkòwac?

 

Dzéń dobri.

Witéj // Witéjże.

Witéjta // Witéjtaż.

Witéjce.

Do ùzdrzeni.

 

Do ùzdrzonka.

Po krótkiej lekcji języka kaszubskiego rodzice zabrali nas do Wdzydzkiego Parku Krajobrazowego. Całe szczęście pogoda dopisała i mogliśmy wiele zobaczyć. Bardzo lubię podróżować i cieszę się, kiedy mama ma koncert w jakiejś ciekawej miejscowości. Choć chyba najbardziej wszyscy lubimy, gdy mamy możliwość zostać w jakimś miejscu na dłużej. Dziś naszą podróż zaczęliśmy od parku krajobrazowego, który obejmuje jezioro Wdzydze i kilka mniejszych jezior. Wszyscy zachwyciliśmy się tym pięknym krajobrazem. Wiele tu różnych roślin, niektóre żyją w wodzie, dlatego nazywa się je roślinnością wodną! Bardzo nam się podobały nenufary unoszące się na wodzie. To takie rośliny, które najczęściej nazywa się liliami wodnymi, a ich prawdziwa nazwa to grzybień biały, choć grzyba nie przypomina wcale. Nagle zerwał się wiatr i zdmuchnął Feni kapelusz z głowy, który gdzieś pofrunął. Fenia rzuciła się w pogoń, a kapelusz wylądował kilka metrów dalej. Kiedy Fenia była już prawie przy nim, wiatr dmuchnął ponownie i kapelusz znów uniósł się w powietrze lądując nieopodal. Podbiegłem do Feni, żeby pomóc jej złapać kapelusz. Wiatr jakby bawił się z nami, bo co chwilę porywał kapelusz o parę kroków dalej. W sumie zaczęło nam się to podobać! Na szczęście wiatr nie zagnał kapelusza Feni do jeziora, bo musielibyśmy wskoczyć do wody, albo prosić o pomoc jakiegoś rybaka. Po chwili wiatr ustał i dzięki temu udało się złapać kapelusz. Mama śmiała się, że nawet wiatr potrafi płatać figle, a zarazem urządzić zabawę. Miło spędzaliśmy czas spacerując brzegiem jeziora. Wspominaliśmy inne śmieszne sytuacje, które nam się przytrafiły podczas naszych wypraw, np. gdy kuzyn Kevin poczęstował mnie pieprzowym cukierkiem w Przemyślu, albo jak z Maksem zgubiliśmy drogę w Tatrach i uratował nas różowy plecak Feni, albo kiedy rżałem jak koń, gdy bawiłem się z Fenią w Janowie Podlaskim..  Dzięki wspomnieniom jest tak, jakbyś przeżywał coś jeszcze raz. Miło będę wspominał Kaszuby. 

Jezioro Wdzydze - źródło zdjęcia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wdzydze_(jezioro)
Wieża widokowa - źródło zdjęcia: https://pomorskie.travel/punkty-poi/wieza-widokowa-wdzydze-kiszewskie/

Kaszubskie Morze


Chwileczkę… Prawie zapomniałem, że po długim spacerze w Parku Krajobrazowym we Wdzydzach tata zaproponował, abyśmy wdrapali się jeszcze wieżę widokową. „Skoro z ziemi widoki są zachwycające, to co dopiero z góry!” – powiedział tata. Do wyboru były trzy platformy widokowe i oczywiście każdy chciał iść na inną. Choć mieliśmy za sobą już długi spacer (i pogoń za kapeluszem), udało się wejść na każdą z nich i choć przez chwilę nacieszyć oczy pięknym widokiem. Muszę Ci powiedzieć, że było warto. A czy wiesz, że z platform widokowych w sezonie letnim można korzystać całą dobę? Bałem się  trochę, że po tym wszystkim na koncercie mamę będą bolały nogi. Mimo wszystko zapewniała nas, że nie czuje się zmęczona. Powiem Ci ciekawostkę, której się dziś dowiedziałem: jedno z najpiękniejszych jezior to Kaszubskie Morze, inaczej nazywane Wielką Wodą – to bardzo charakterystyczne miejsce na mapie Kaszub. Przyjeżdża tu wielu miłośników wędkarstwa, kajakarstwa i jest nawet baza żeglarska! Żałowałem, że nie mogliśmy tu zostać dłużej. Mimo wszystko było bardzo interesująco i pięknie! Mam nadzieję, że trochę zachęciłem Cię do odwiedzenia Kaszub. A może już tutaj byłeś? Koniecznie napisz do mnie na: ja@fenek.pl, jeśli widziałeś tu jeszcze coś ciekawego. Teraz potrenuję witanie się po kaszubsku – kto wie, może kiedyś tu wrócimy?

 

PS. Tata zdradził mi, że następna wyprawa odbędzie się do Sierakowa. Do zobaczenia!

Facebook
Twitter
LinkedIn

O serii książek Pamiętniki Fenka. Kamperem przez …

Fenek dorasta i już jako uczeń wyrusza na wyprawę po Polsce oraz innych krajach świata. Towarzyszy mamie, która pięknie śpiewa podczas koncertów organizowanych przez niezawodnego tatę. Nie zabraknie też młodszej siostry Feni, wiernego przyjaciela Maksa, dziadka i babci oraz kilku nowych, interesujących znajomych.

Przygody, które przytrafiają się Fenkowi mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Niektóre są zabawne, inne zmuszają do refleksji, czasem bywa niebezpiecznie. W każdym nowym miejscu Fenek chce przeżyć jak najwięcej, dowiedzieć się nowych rzeczy, doświadczyć nieznanych przeżyć. Jest to możliwe, bo podróżuje po jednym z najpiękniejszych krajów Europy, w którym historia i przyroda przeplatają się i tworzą wspaniałą całość. Pamiętniki Fenka przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale przygody zaciekawią również starszych czytelników

Od autora

“Niezapomnianych podróży z Bliskimi po Ojczyźnie powinno doświadczyć każde dziecko. Będzie to kapitał, który zaprocentuje w dorosłym życiu. Wyrośnie z niego ciekawość świata, pewność siebie i poczucie przynależności do kraju, w którym przyszło się na świat. Fenek odwiedza duże miasta i niewielkie miejscowości. Udowadnia, że wszędzie można znaleźć przygodę i niespodziankę. Zabierzcie książeczki o Fenku na rodzinne wyprawy. Niech będą Waszymi przewodnikami w podróżach dziećmi po Polsce.”

Anna Jurczyńska, kiedyś nauczycielka biologii, geografii i przyrody (również w języku niemieckim), teraz mama trzech ciekawskich dzieciaków. Miłośniczka pieszych wędrówek, zamków i pałaców oraz śpiewu przy gitarze.

Rekomendacje

Zalety książki:

  • zapragniesz odwiedzić piękne polskie miejsca,
  • ciekawe przygody oparte są na realnych miejscach i prawdziwych osobach
  • piękne, kolorowe ilustracje pobudzają wyobraźnię dziecka
  • w treści przekazywane są zagadnienia z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej, informatycznej
  • książki zachęcają do samodzielnego czytania oraz pisania stając się istotną pomocą podczas edukacji
  • dziecko może kontaktować się mailowo ze swoim bohaterem dzięki czemu rośnie jego kreatywność

Tak zaczyna się pamiętnik …

Halo Ziemia, tu Fenek…

Zaczynam nadawać. To znaczy… nagrywać mój pamiętnik. Na szczęście w telefonie mojego taty jest taka funkcja, która zamienia wszystko, co mówię, w tekst, i dzięki temu mogę zostawiać Ci wiadomości. Ach, te literki… Nie umiem jeszcze tak szybko czytać, więc gdyby pojawiły się tu jakieś błędy, bardzo za nie przepraszam.

Jak najszybciej muszę nauczyć się samodzielnie spisywać wspomnienia, bo Fenia, moja młodsza siostra, podsłuchuje, i może później wszystko wypaplać rodzicom. Nie mam przed nimi jakichś tam znowu tajemnic, ale swój mały świat chcę dzielić tylko z Tobą. (…)

A teraz muszę Ci jeszcze powiedzieć, co się zmieniło w moim życiu od zakończenia przedszkola. Mama zaczęła śpiewać. Początki były trochę trudne, ale cały czas jej kibicowaliśmy. Teraz mama śpiewa już tak ładnie, że zaczęliśmy co tydzień jeździć po kraju i dawać małe koncerty, przede wszystkim dla dzieci. (…)”

Od wydawcy:

Cześć. To jest nasza rodzinka, a zarazem ekipa wydawnictwa Fenek.com: Wiktor i Karol – nasi mali recenzenci pomagają nam przetestować utwory zanim trafią do twojej kolekcji. Mama Monika śpiewa piękne piosenki o Fenku i dba o to, aby wszystkie zamówienia doszły do Ciebie na czas. Tata Konrad stara się wszystkie działania spinać.

Naszym celem jest pomóc rodzicom spełnić ich największe marzenie. Wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych dorosłych. Dlatego powstała seria ksiażek o przygodach Fenka jak również nasze nowe “dziecko”: Pamiętniki Fenka. Kamperem przez Polskę. Do współpracy zaprosiliśmy wspaniałą autorkę Annę Jurczyńską, która pomogła spisać pamiętniki Fenka i stworzyć z nich to piękne dzieło.

Gdzie powinien Fenek jeszcze pojechać?

Dzięki Twojemu zaangażowaniu możemy stworzyć lepsze książki i bezpłatne materiały. Podziel się swoją ideą, pomysłem. Możesz też mieć swój udział w rozwoju Fenka. 

Inne wspomnienia uzupełniające książkę

orseg

W Parku Narodowym Őrség https://www.youtube.com/watch?v=XLw0OXSmBUE Podczas wędrówek po Parku Narodowym Őrség widzieliśmy

Czytaj więcej »

balaton

Balaton i okolice https://www.youtube.com/watch?v=uWogefb4RjM Znad brzegów Balatonu zrobiliśmy niewielki skok w bok

Czytaj więcej »

Wyjątkowe okazje