fbpx

Londyn - miejsce dla młodego odkrywcy

Hallo! Chcę Ci polecić jeszcze jedno fantastyczne miejsce w Londynie! Ciekawi Cię przyroda? Nawet jeśli nie znosisz dżdżownic (są takie miłe!) i masz uczulenie na kocią sierść – nie przegap tej wyprawy. Najlepiej pójść do Muzeum Historii Naturalnej z samego rana, bo potem jest tam tak wielu turystów, że łatwo można się zgubić, choć nie ma tu mgły. A jest to co oglądać.

Na początku rodzice wydrukowali mapkę muzeum, żebyśmy sobie zaplanowali trasę. Tata przeczytał nam, co jest do zwiedzania. Ja przede wszystkim chciałem zobaczyć dinozaury, Fenia – motyle i meteoryty, czyli kamienie, które spadły na Ziemię z kosmosu i pochodzą z innych planet. Mamę najbardziej interesują mrówki i rośliny… Ale wszystko potoczyło się zupełnie inaczej. Szliśmy i rozglądaliśmy się na wszystkie strony, bo wszędzie było coś, co przykuwało uwagę. Właściwie to pozwoliłem się prowadzić tacie za rękę, jak najmłodszy przedszkolak, bo ciągle gdzieś się gapiłem i stale było mi mało. Najbardziej podobało mi się to, że wszystkie kości dinozaurów są prawdziwe.

– Prawdziwe! Rozumiesz Feniu? Nikt ich tu nie ulepił z gliny i nie zrobił z gumy, tylko są prawdziwe! – tłumaczyłem Feni rozgorączkowany.

– Aaaaa! A to co? Ten też jest prawdziwy? Uciekajmy! – Fenia wskoczyła tacie na ręce zwinnie jak małpka. Przed nią stał tyranozaur – wielki drapieżca-zabójca. Mrużył małe podstępne ślepia, wyciągał szyję w naszą stronę i porykiwał. Wokół zrobiło się trochę ciemniej i straszniej.

– Nie! Ten jest sztuczny. Udaje tylko prawdziwego – powiedział tata stawiając Fenię na ziemi.

– Nie, nie! Zobacz, jest wygłodniały! Chętnie zjadłby jakąś małą, smakowitą dziewczynkę – wołałem, ale Fenia już się nie bała. Wyciągnęła do tyranozaura rękę i powiedziała:

– No! Malutki! Nie bój się! Chodź do mnie!

T-rex był tak łudząco podobny do prawdziwego zwierzęcia, że przez chwilkę pomyślałem, że posłucha Feni i pozwoli się jej pogłaskać. Obok chichotały jakieś dziewczynki ubrane w jednakowe białe bluzeczki, granatowe sweterki i spódniczki. Chyba przyszły tu z wycieczką szkolną. Jedna wyszczerzyła zęby w moją stronę, przewróciła oczami i zawarczała. Chyba nie myślały, że się boję sztucznego dinozaura, tylko dlatego, że nie wyciągam do niego ręki i nie przemawiam pieszczotliwie, tak, jak one to teraz zrobiły naśladując Fenię. A potem jeszcze zaskoczył mnie wielki skorpion. Zamachał szczypcami i wyciągnął odwłok z zabójczym kolcem. A zrobił to zupełnie niespodziewanie. Mimo woli odskoczyłem, jak oparzony. Na to one znowu w śmiech! Jak to dobrze, że potem panny-chichotki poszły w inną stronę. 

A my przemierzaliśmy salę za salą oglądając coraz to nowe, czarodziejskie eksponaty, a one przecież wcale nie są zaczarowane, tylko naprawdę Ziemia jest taka różnorodna, kolorowa i skomplikowana. Wiedział o tym pewnie Karol Darwin. To był naukowiec z dawnych czasów, który odkrył ewolucję, czyli fakt, że na Ziemi wszystkie żywe organizmy się zmieniają i dostosowują do środowiska, żeby w nim przeżyć, nie dać się zjeść i mieć jak najlepsze potomstwo. Trwa to bardzo długo, miliony lat. I dlatego na co dzień tego nie dostrzegamy.

Poprosiłem tatę, żeby mi zrobił zdjęcie z białą rzeźbą Karola Darwina w muzeum. Siedzi on tam taki zatroskany, jakby się trapił tym, co z nas wyrośnie. Nie będzie tak źle, panie Darwin! Niech się pan nie martwi!

Chcę się jeszcze o nim więcej dowiedzieć – podobno opłynął świat dookoła na statku i w czasie rejsu przyszła mu do głowy myśl o ewolucji…

A teraz muszę kończyć, bo może jeszcze się gdzieś wybierzemy? Może na największy na świecie diabelski młyn London Eye? A może na peron 9 i ¾ do krainy Harrego Pottera? Czy będzie tam tak samo czarodziejsko, jak w Muzeum Historii Naturalnej? Zobaczy się!

Serdecznie pozdrawiam – Twój Fenek

Facebook
Twitter
LinkedIn

O serii książek Pamiętniki Fenka. Kamperem przez …

Fenek dorasta i już jako uczeń wyrusza na wyprawę po Polsce oraz innych krajach świata. Towarzyszy mamie, która pięknie śpiewa podczas koncertów organizowanych przez niezawodnego tatę. Nie zabraknie też młodszej siostry Feni, wiernego przyjaciela Maksa, dziadka i babci oraz kilku nowych, interesujących znajomych.

Przygody, które przytrafiają się Fenkowi mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Niektóre są zabawne, inne zmuszają do refleksji, czasem bywa niebezpiecznie. W każdym nowym miejscu Fenek chce przeżyć jak najwięcej, dowiedzieć się nowych rzeczy, doświadczyć nieznanych przeżyć. Jest to możliwe, bo podróżuje po jednym z najpiękniejszych krajów Europy, w którym historia i przyroda przeplatają się i tworzą wspaniałą całość. Pamiętniki Fenka przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale przygody zaciekawią również starszych czytelników

Od autora

“Niezapomnianych podróży z Bliskimi po Ojczyźnie powinno doświadczyć każde dziecko. Będzie to kapitał, który zaprocentuje w dorosłym życiu. Wyrośnie z niego ciekawość świata, pewność siebie i poczucie przynależności do kraju, w którym przyszło się na świat. Fenek odwiedza duże miasta i niewielkie miejscowości. Udowadnia, że wszędzie można znaleźć przygodę i niespodziankę. Zabierzcie książeczki o Fenku na rodzinne wyprawy. Niech będą Waszymi przewodnikami w podróżach dziećmi po Polsce.”

Anna Jurczyńska, kiedyś nauczycielka biologii, geografii i przyrody (również w języku niemieckim), teraz mama trzech ciekawskich dzieciaków. Miłośniczka pieszych wędrówek, zamków i pałaców oraz śpiewu przy gitarze.

Rekomendacje

Zalety książki:

  • zapragniesz odwiedzić piękne polskie miejsca,
  • ciekawe przygody oparte są na realnych miejscach i prawdziwych osobach
  • piękne, kolorowe ilustracje pobudzają wyobraźnię dziecka
  • w treści przekazywane są zagadnienia z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej, informatycznej
  • książki zachęcają do samodzielnego czytania oraz pisania stając się istotną pomocą podczas edukacji
  • dziecko może kontaktować się mailowo ze swoim bohaterem dzięki czemu rośnie jego kreatywność

Tak zaczyna się pamiętnik …

Halo Ziemia, tu Fenek…

Zaczynam nadawać. To znaczy… nagrywać mój pamiętnik. Na szczęście w telefonie mojego taty jest taka funkcja, która zamienia wszystko, co mówię, w tekst, i dzięki temu mogę zostawiać Ci wiadomości. Ach, te literki… Nie umiem jeszcze tak szybko czytać, więc gdyby pojawiły się tu jakieś błędy, bardzo za nie przepraszam.

Jak najszybciej muszę nauczyć się samodzielnie spisywać wspomnienia, bo Fenia, moja młodsza siostra, podsłuchuje, i może później wszystko wypaplać rodzicom. Nie mam przed nimi jakichś tam znowu tajemnic, ale swój mały świat chcę dzielić tylko z Tobą. (…)

A teraz muszę Ci jeszcze powiedzieć, co się zmieniło w moim życiu od zakończenia przedszkola. Mama zaczęła śpiewać. Początki były trochę trudne, ale cały czas jej kibicowaliśmy. Teraz mama śpiewa już tak ładnie, że zaczęliśmy co tydzień jeździć po kraju i dawać małe koncerty, przede wszystkim dla dzieci. (…)”

Od wydawcy:

Cześć. To jest nasza rodzinka, a zarazem ekipa wydawnictwa Fenek.com: Wiktor i Karol – nasi mali recenzenci pomagają nam przetestować utwory zanim trafią do twojej kolekcji. Mama Monika śpiewa piękne piosenki o Fenku i dba o to, aby wszystkie zamówienia doszły do Ciebie na czas. Tata Konrad stara się wszystkie działania spinać.

Naszym celem jest pomóc rodzicom spełnić ich największe marzenie. Wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych dorosłych. Dlatego powstała seria ksiażek o przygodach Fenka jak również nasze nowe “dziecko”: Pamiętniki Fenka. Kamperem przez Polskę. Do współpracy zaprosiliśmy wspaniałą autorkę Annę Jurczyńską, która pomogła spisać pamiętniki Fenka i stworzyć z nich to piękne dzieło.

Gdzie powinien Fenek jeszcze pojechać?

Dzięki Twojemu zaangażowaniu możemy stworzyć lepsze książki i bezpłatne materiały. Podziel się swoją ideą, pomysłem. Możesz też mieć swój udział w rozwoju Fenka. 

Inne wspomnienia uzupełniające książkę

orseg

W Parku Narodowym Őrség https://www.youtube.com/watch?v=XLw0OXSmBUE Podczas wędrówek po Parku Narodowym Őrség widzieliśmy

Czytaj więcej »

balaton

Balaton i okolice https://www.youtube.com/watch?v=uWogefb4RjM Znad brzegów Balatonu zrobiliśmy niewielki skok w bok

Czytaj więcej »

Wyjątkowe okazje