fbpx

Świątynia, dęby i rogale?

Cześć! Po ostatniej wizycie w Pszczynie śniła mi się księżna Daisy w karecie zaprzęgniętej w żubry! Jak widać Pszczyna i Daisy zrobiły na mnie duże wrażenie. Dziś opowiem Ci o moich kolejnych przygodach. Tata musiał wyjechać do Warszawy, a my: Fenia, mama i ja pojechaliśmy na podbój Rogalina. Mama kocha zabytki więc mogliśmy przypuszczać, że zatrzymamy się choćby na chwilę przy czymś historycznym i atrakcyjnym. Pewnie ciekawi Cię, gdzie jest ten Rogalin i czy można spotkać tam rogale. Już śpieszę by Ci wyjaśnić. To wioska w województwie wielkopolskim. Nazwa miejscowości nawiązuje prawdopodobnie do kształtu licznych, zakręconych na podobieństwo rogu starorzeczy Warty, które znajdują się w tej okolicy. 

Starorzecze
Kościół w Rogalinie

Na szczególną uwagę zasługiwał Kościół parafialny w Rogalinie, który wyróżnia nietypowa architektura. Mieliśmy szczęście, bo akurat gdy przyszliśmy rozpoczęło się zwiedzanie. Pozwolono nam dołączyć do innych zwiedzających żebyśmy nie musieli czekać na kolejną turę. Kościół świętego Marcelina pełni równocześnie funkcję mauzoleum (czyli grobowca) rodu Raczyńskich, którzy to spoczywają w jego podziemiach. Od wschodu  prowadzi do niego długa kasztanowa aleja. Ależ nam się tam podobało, wszystkie ciekawe budowle otoczone były piękną roślinnością, parkami czy ogrodami. Świątynia w Rogalinie wyróżnia się przede wszystkim swoją architekturą, która nie przypomina typowego kościoła w naszym kraju. To taki nieco nietypowy kościół, zaprojektowany został na wzór starożytnej świątyni. Skąd to wiem? Miałem okazję zapytać tamtejszych ludzi, którzy chętnie opowiedzieli nam o świątyni coś więcej. Mieliśmy dużo szczęścia, bo jak się okazało Kościół jest udostępniony do zwiedzania jedynie w wybrane dni tygodnia lub po wcześniejszym umówieniu z probostwem. Następnie udaliśmy się do Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Rozciąga się on po obu stronach rzeki Warty. Najczęściej występującymi w parku drzewami są sosna oraz dąb, rzadziej brzoza, a w południowej części Parku także graby. Muszę przyznać, że dęby to były tam potężne. Nawet z Fenią zabawiliśmy się tak szybciutko w chowanego i mimo małej przestrzeni nie mogliśmy siebie znaleźć. Dobrze, że choć mama nad tym wszystkim czuwała i nie zgubiliśmy się w efekcie końcowym. Jeżeli chcesz zobaczyć Rogalin już dziś, obejrzyj koniecznie film pod wpisem –  na pewno Cię zaciekawi. Jeżeli już obejrzałeś, to odpocznij, bo niedługo widzimy się w Tykocinie. W razie pytań zawsze możesz napisać do mnie na: ja@fenek.pl

Linki do zdjęć:

www.wedkarstwo-forum.pl/starorzecza/

www.kierunkowo.pl

Facebook
Twitter
LinkedIn

O serii książek Pamiętniki Fenka. Kamperem przez …

Fenek dorasta i już jako uczeń wyrusza na wyprawę po Polsce oraz innych krajach świata. Towarzyszy mamie, która pięknie śpiewa podczas koncertów organizowanych przez niezawodnego tatę. Nie zabraknie też młodszej siostry Feni, wiernego przyjaciela Maksa, dziadka i babci oraz kilku nowych, interesujących znajomych.

Przygody, które przytrafiają się Fenkowi mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Niektóre są zabawne, inne zmuszają do refleksji, czasem bywa niebezpiecznie. W każdym nowym miejscu Fenek chce przeżyć jak najwięcej, dowiedzieć się nowych rzeczy, doświadczyć nieznanych przeżyć. Jest to możliwe, bo podróżuje po jednym z najpiękniejszych krajów Europy, w którym historia i przyroda przeplatają się i tworzą wspaniałą całość. Pamiętniki Fenka przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale przygody zaciekawią również starszych czytelników

Od autora

“Niezapomnianych podróży z Bliskimi po Ojczyźnie powinno doświadczyć każde dziecko. Będzie to kapitał, który zaprocentuje w dorosłym życiu. Wyrośnie z niego ciekawość świata, pewność siebie i poczucie przynależności do kraju, w którym przyszło się na świat. Fenek odwiedza duże miasta i niewielkie miejscowości. Udowadnia, że wszędzie można znaleźć przygodę i niespodziankę. Zabierzcie książeczki o Fenku na rodzinne wyprawy. Niech będą Waszymi przewodnikami w podróżach dziećmi po Polsce.”

Anna Jurczyńska, kiedyś nauczycielka biologii, geografii i przyrody (również w języku niemieckim), teraz mama trzech ciekawskich dzieciaków. Miłośniczka pieszych wędrówek, zamków i pałaców oraz śpiewu przy gitarze.

Rekomendacje

Zalety książki:

  • zapragniesz odwiedzić piękne polskie miejsca,
  • ciekawe przygody oparte są na realnych miejscach i prawdziwych osobach
  • piękne, kolorowe ilustracje pobudzają wyobraźnię dziecka
  • w treści przekazywane są zagadnienia z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej, informatycznej
  • książki zachęcają do samodzielnego czytania oraz pisania stając się istotną pomocą podczas edukacji
  • dziecko może kontaktować się mailowo ze swoim bohaterem dzięki czemu rośnie jego kreatywność

Tak zaczyna się pamiętnik …

Halo Ziemia, tu Fenek…

Zaczynam nadawać. To znaczy… nagrywać mój pamiętnik. Na szczęście w telefonie mojego taty jest taka funkcja, która zamienia wszystko, co mówię, w tekst, i dzięki temu mogę zostawiać Ci wiadomości. Ach, te literki… Nie umiem jeszcze tak szybko czytać, więc gdyby pojawiły się tu jakieś błędy, bardzo za nie przepraszam.

Jak najszybciej muszę nauczyć się samodzielnie spisywać wspomnienia, bo Fenia, moja młodsza siostra, podsłuchuje, i może później wszystko wypaplać rodzicom. Nie mam przed nimi jakichś tam znowu tajemnic, ale swój mały świat chcę dzielić tylko z Tobą. (…)

A teraz muszę Ci jeszcze powiedzieć, co się zmieniło w moim życiu od zakończenia przedszkola. Mama zaczęła śpiewać. Początki były trochę trudne, ale cały czas jej kibicowaliśmy. Teraz mama śpiewa już tak ładnie, że zaczęliśmy co tydzień jeździć po kraju i dawać małe koncerty, przede wszystkim dla dzieci. (…)”

Od wydawcy:

Cześć. To jest nasza rodzinka, a zarazem ekipa wydawnictwa Fenek.com: Wiktor i Karol – nasi mali recenzenci pomagają nam przetestować utwory zanim trafią do twojej kolekcji. Mama Monika śpiewa piękne piosenki o Fenku i dba o to, aby wszystkie zamówienia doszły do Ciebie na czas. Tata Konrad stara się wszystkie działania spinać.

Naszym celem jest pomóc rodzicom spełnić ich największe marzenie. Wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych dorosłych. Dlatego powstała seria ksiażek o przygodach Fenka jak również nasze nowe “dziecko”: Pamiętniki Fenka. Kamperem przez Polskę. Do współpracy zaprosiliśmy wspaniałą autorkę Annę Jurczyńską, która pomogła spisać pamiętniki Fenka i stworzyć z nich to piękne dzieło.

Gdzie powinien Fenek jeszcze pojechać?

Dzięki Twojemu zaangażowaniu możemy stworzyć lepsze książki i bezpłatne materiały. Podziel się swoją ideą, pomysłem. Możesz też mieć swój udział w rozwoju Fenka. 

Inne wspomnienia uzupełniające książkę

orseg

W Parku Narodowym Őrség https://www.youtube.com/watch?v=XLw0OXSmBUE Podczas wędrówek po Parku Narodowym Őrség widzieliśmy

Czytaj więcej »

balaton

Balaton i okolice https://www.youtube.com/watch?v=uWogefb4RjM Znad brzegów Balatonu zrobiliśmy niewielki skok w bok

Czytaj więcej »

Wyjątkowe okazje