fbpx

Sieraków od innej strony

Spacer pełen ciekawostek

Piątka! Cieszę się, że jesteś, bo chciałem Ci opowiedzieć nieco więcej o Sierakowie. Mama miała śpiewać w Muzeum Zamku Opalińskich, a my jak zwykle planowaliśmy, co w czasie wolnym będziemy robić. A czekały nas ciekawe leśne przygody. Rodzice zabrali nas do leśnego Rezerwatu Buki nad Jeziorem Lutomskim. Wielkim zaskoczeniem dla mnie było zobaczyć tak stare i duże drzewa – były tam potężne buki w wieku około trzystu lat, a obwód pni niektórych z nich osiągał nawet czterysta centymetrów! Tata powiedział, że w rezerwacie żyje wiele gatunków zwierząt – można tu spotkać puszczyka, dzięcioła zielonego czy wilgę, a nawet dziki, sarny, wiewiórki i lisy.. Udało nam się zobaczyć też kilka ślimaków. Najokazalszym był ślimak winniczek, to te, które często widzimy w naszych ogródkach. Dowiedziałem się wtedy, że to gatunek chroniony. Wiedziałeś o tym? Od teraz jeszcze bardziej będę na nie uważać. Dziewczynom najbardziej podobały się wiewiórki skaczące po drzewach. A ja z tatą podziwialiśmy ślady bobrów w postaci ściętych drzew i pni pozbawionych kory. Spostrzegliśmy także, że przez rezerwat, równolegle do jeziora, prowadzi czerwony szlak turystyczny z Sierakowa do Kurnatowic. Gdybyśmy mieli bardziej odpowiednie buty na pewno byśmy się wybrali na spacer tym szlakiem, jednak mama z tatą zaplanowali dla nas coś innego.

źródło zdjęcia: https://roznepodrozne.pl/2020/07/23/rezerwat-buki-nad-jeziorem-lutomskim-sierakow/

Rezerwat Buki nad Jeziorem Lutomskim
Dacerus

Ihaha!!

Sieraków kojarzony jest również z końmi. Od 180 lat bowiem działa tu Stado Ogierów prowadzące hodowle koni rasy wielkopolskiej oraz koników polskich. Konik, którego zdjęcie widzisz poniżej ma na imię Dacerus. Przeszedł wiele szkoleń i treningów, o tak – życie takiego konia to ciągła, ciężka praca i wciąż jest oceniany pod wieloma względami. Czy wiesz, że nadawanie imion koniom rasowym to nie taka prosta sprawa? Koń musi mieć imię zaczynające się na tę samą literę, co imię jego mamy. Mamą Dacerusa była Datura, babcią w linii mamy – Daria, prababcią Doryda, a praprababcią Doktryna. Jak widzisz, tutaj decydująca była litera „D”. Konie czystej rasy są rejestrowane, a imiona, które służą do identyfikacji rodu nie powinny się powtarzać. Ogólnie przyjmuje się też, że imię nie powinno się składać z więcej niż 18 znaków, a w niektórych przypadkach nie może przekraczać 7 sylab (to ze względów praktycznych – czy wyobrażasz sobie, ile czasu na pokazie zajęłoby spikerowi przedstawianie zwierząt, gdyby miały dłuższe imiona?). Hodowcy puszczają jednak wodze fantazji (jakie to „końskie” 🙂 ) i czasem nadają dziwne lub nawet śmieszne imiona, np. Abrakadabra, Zaczepka, Oj Rety, Zaraz wracam, Zmyłka, Ojciec Chrzestny czy Anakonda (przecież to wąż, hihi!). A teraz pójdę do Feni i pomogę jej wybrać imię dla źrebaka z jej stadniny kucyków, oczywiście zgodnie z przyjętymi zasadami. Pewnie rozśmieszą ją propozycje, które znalazłem w Internecie.

Czy słyszałeś inne zabawne imiona dla konia? Czekam na listy od Ciebie, pisz śmiało na: ja@fenek.pl. Następnym razem widzimy się w Pszczynie. Czy będzie fajnie? Zobaczymy, to się jeszcze okaże. Pa!

źródło zdjęcia: https://www.facebook.com/so.sierakow/photos/a.5399072286789758/5399069800123340/

źródło imion koni: https://koniewyscigowe.pl/spis_koni_wyscigowych?l=O

Facebook
Twitter
LinkedIn

O serii książek Pamiętniki Fenka. Kamperem przez …

Fenek dorasta i już jako uczeń wyrusza na wyprawę po Polsce oraz innych krajach świata. Towarzyszy mamie, która pięknie śpiewa podczas koncertów organizowanych przez niezawodnego tatę. Nie zabraknie też młodszej siostry Feni, wiernego przyjaciela Maksa, dziadka i babci oraz kilku nowych, interesujących znajomych.

Przygody, które przytrafiają się Fenkowi mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Niektóre są zabawne, inne zmuszają do refleksji, czasem bywa niebezpiecznie. W każdym nowym miejscu Fenek chce przeżyć jak najwięcej, dowiedzieć się nowych rzeczy, doświadczyć nieznanych przeżyć. Jest to możliwe, bo podróżuje po jednym z najpiękniejszych krajów Europy, w którym historia i przyroda przeplatają się i tworzą wspaniałą całość. Pamiętniki Fenka przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale przygody zaciekawią również starszych czytelników

Od autora

“Niezapomnianych podróży z Bliskimi po Ojczyźnie powinno doświadczyć każde dziecko. Będzie to kapitał, który zaprocentuje w dorosłym życiu. Wyrośnie z niego ciekawość świata, pewność siebie i poczucie przynależności do kraju, w którym przyszło się na świat. Fenek odwiedza duże miasta i niewielkie miejscowości. Udowadnia, że wszędzie można znaleźć przygodę i niespodziankę. Zabierzcie książeczki o Fenku na rodzinne wyprawy. Niech będą Waszymi przewodnikami w podróżach dziećmi po Polsce.”

Anna Jurczyńska, kiedyś nauczycielka biologii, geografii i przyrody (również w języku niemieckim), teraz mama trzech ciekawskich dzieciaków. Miłośniczka pieszych wędrówek, zamków i pałaców oraz śpiewu przy gitarze.

Rekomendacje

Zalety książki:

  • zapragniesz odwiedzić piękne polskie miejsca,
  • ciekawe przygody oparte są na realnych miejscach i prawdziwych osobach
  • piękne, kolorowe ilustracje pobudzają wyobraźnię dziecka
  • w treści przekazywane są zagadnienia z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej, informatycznej
  • książki zachęcają do samodzielnego czytania oraz pisania stając się istotną pomocą podczas edukacji
  • dziecko może kontaktować się mailowo ze swoim bohaterem dzięki czemu rośnie jego kreatywność

Tak zaczyna się pamiętnik …

Halo Ziemia, tu Fenek…

Zaczynam nadawać. To znaczy… nagrywać mój pamiętnik. Na szczęście w telefonie mojego taty jest taka funkcja, która zamienia wszystko, co mówię, w tekst, i dzięki temu mogę zostawiać Ci wiadomości. Ach, te literki… Nie umiem jeszcze tak szybko czytać, więc gdyby pojawiły się tu jakieś błędy, bardzo za nie przepraszam.

Jak najszybciej muszę nauczyć się samodzielnie spisywać wspomnienia, bo Fenia, moja młodsza siostra, podsłuchuje, i może później wszystko wypaplać rodzicom. Nie mam przed nimi jakichś tam znowu tajemnic, ale swój mały świat chcę dzielić tylko z Tobą. (…)

A teraz muszę Ci jeszcze powiedzieć, co się zmieniło w moim życiu od zakończenia przedszkola. Mama zaczęła śpiewać. Początki były trochę trudne, ale cały czas jej kibicowaliśmy. Teraz mama śpiewa już tak ładnie, że zaczęliśmy co tydzień jeździć po kraju i dawać małe koncerty, przede wszystkim dla dzieci. (…)”

Od wydawcy:

Cześć. To jest nasza rodzinka, a zarazem ekipa wydawnictwa Fenek.com: Wiktor i Karol – nasi mali recenzenci pomagają nam przetestować utwory zanim trafią do twojej kolekcji. Mama Monika śpiewa piękne piosenki o Fenku i dba o to, aby wszystkie zamówienia doszły do Ciebie na czas. Tata Konrad stara się wszystkie działania spinać.

Naszym celem jest pomóc rodzicom spełnić ich największe marzenie. Wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych dorosłych. Dlatego powstała seria ksiażek o przygodach Fenka jak również nasze nowe “dziecko”: Pamiętniki Fenka. Kamperem przez Polskę. Do współpracy zaprosiliśmy wspaniałą autorkę Annę Jurczyńską, która pomogła spisać pamiętniki Fenka i stworzyć z nich to piękne dzieło.

Gdzie powinien Fenek jeszcze pojechać?

Dzięki Twojemu zaangażowaniu możemy stworzyć lepsze książki i bezpłatne materiały. Podziel się swoją ideą, pomysłem. Możesz też mieć swój udział w rozwoju Fenka. 

Inne wspomnienia uzupełniające książkę

orseg

W Parku Narodowym Őrség https://www.youtube.com/watch?v=XLw0OXSmBUE Podczas wędrówek po Parku Narodowym Őrség widzieliśmy

Czytaj więcej »

balaton

Balaton i okolice https://www.youtube.com/watch?v=uWogefb4RjM Znad brzegów Balatonu zrobiliśmy niewielki skok w bok

Czytaj więcej »

Wyjątkowe okazje