fbpx

Tkactwo

Tkactwo to sztuka produkcji tkanin, która miała znaczący wpływ na historię ludzkości. To rzemiosło, które było nieodłącznym elementem życia ludzi przez wieki, a jego korzenie sięgają czasów prehistorycznych. Jednak, w dzisiejszych czasach, tkactwo jest coraz mniej popularne i staje się ginącym zawodem, zastępowanym przez masową produkcję tkanin w fabrykach.

Aby stworzyć tkaninę, tkacz musi użyć odpowiedniego rodzaju nici, takiego jak bawełna, wełna, jedwab lub len, które są ułożone równolegle na tkackiej ramie, zwanej krosnem. Następnie, za pomocą rąk i nogi, tkacz przesuwa kolejne wątki przez osnowę, tworząc tkaninę. Ta technika wymaga nie tylko umiejętności, ale także cierpliwości i precyzji, aby stworzyć doskonałą tkaninę.

W przeszłości, tkactwo było jednym z najważniejszych rzemiosł, ponieważ dostarczało materiałów do ubrań, kołder, zasłon i innych przedmiotów codziennego użytku. Tkacze byli szanowanymi rzemieślnikami, a ich wyroby były bardzo cenione. Wiele tkanin miało też znaczenie symboliczne, jak na przykład dywany modlitewne lub obrusy używane podczas ceremonii religijnych.

Obecnie, masowa produkcja tkanin i odzieży stała się bardziej opłacalna dla firm, co zepchnęło tradycyjne tkactwo na margines. Jednak, wciąż istnieją ludzie, którzy kontynuują tę sztukę, pracując w małych pracowniach lub warsztatach, gdzie ręcznie tkają piękne tkaniny i dywany.

Podsumowując, tkactwo jest sztuką, która od wieków była nieodłącznym elementem życia ludzi. To zawód, który z biegiem czasu staje się coraz rzadszy, dlatego warto zachować go jako tradycję, abyśmy mieli szansę na przekazanie go przyszłym pokoleniom.

Zakątki Chełmska Śląskiego

Główną atrakcją Chełmska Śląskiego są domy tkackie. Jednak tę miejscowość warto poznać bliżej spacerując jej małymi uliczkami, zaglądając do różnych zakątków, a zwłaszcza docierając do klimatycznego rynku. Można tu zaznać spokoju i nacieszyć wzrok kamieniczkami i arkadami. Niewątpliwie najsmaczniejszą zaletą rynków, oczywiście według mnie i Feni, są kawiarnie i lodziarnie. Tak też było i tu – mogliśmy zaspokoić nie tylko apetyt na ładne obrazy, ale również apetyt płynący wprost z naszych brzuchów. Tak więc siedzieliśmy na ławeczce na rynku pałaszując ulubione lody i wspominając widowisko, które Fenia urządziła w jednym z domków tkaczy mdlejąc po ukłuciu wrzecionem. Scena mogła się skończyć dla Feni niezbyt dobrze przez Zygmusia, pamiętasz dlaczego? 🙂

Znalazłem film, dzięki któremu poczujesz się tak, jakbyś spacerował uliczkami Chełmska Śląskiego. Myślę, że teraz mu się nie oprzesz.

Facebook
Twitter
LinkedIn

O serii książek Pamiętniki Fenka. Kamperem przez …

Fenek dorasta i już jako uczeń wyrusza na wyprawę po Polsce oraz innych krajach świata. Towarzyszy mamie, która pięknie śpiewa podczas koncertów organizowanych przez niezawodnego tatę. Nie zabraknie też młodszej siostry Feni, wiernego przyjaciela Maksa, dziadka i babci oraz kilku nowych, interesujących znajomych.

Przygody, które przytrafiają się Fenkowi mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Niektóre są zabawne, inne zmuszają do refleksji, czasem bywa niebezpiecznie. W każdym nowym miejscu Fenek chce przeżyć jak najwięcej, dowiedzieć się nowych rzeczy, doświadczyć nieznanych przeżyć. Jest to możliwe, bo podróżuje po jednym z najpiękniejszych krajów Europy, w którym historia i przyroda przeplatają się i tworzą wspaniałą całość. Pamiętniki Fenka przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale przygody zaciekawią również starszych czytelników

Od autora

“Niezapomnianych podróży z Bliskimi po Ojczyźnie powinno doświadczyć każde dziecko. Będzie to kapitał, który zaprocentuje w dorosłym życiu. Wyrośnie z niego ciekawość świata, pewność siebie i poczucie przynależności do kraju, w którym przyszło się na świat. Fenek odwiedza duże miasta i niewielkie miejscowości. Udowadnia, że wszędzie można znaleźć przygodę i niespodziankę. Zabierzcie książeczki o Fenku na rodzinne wyprawy. Niech będą Waszymi przewodnikami w podróżach dziećmi po Polsce.”

Anna Jurczyńska, kiedyś nauczycielka biologii, geografii i przyrody (również w języku niemieckim), teraz mama trzech ciekawskich dzieciaków. Miłośniczka pieszych wędrówek, zamków i pałaców oraz śpiewu przy gitarze.

Rekomendacje

Zalety książki:

  • zapragniesz odwiedzić piękne polskie miejsca,
  • ciekawe przygody oparte są na realnych miejscach i prawdziwych osobach
  • piękne, kolorowe ilustracje pobudzają wyobraźnię dziecka
  • w treści przekazywane są zagadnienia z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej, informatycznej
  • książki zachęcają do samodzielnego czytania oraz pisania stając się istotną pomocą podczas edukacji
  • dziecko może kontaktować się mailowo ze swoim bohaterem dzięki czemu rośnie jego kreatywność

Tak zaczyna się pamiętnik …

Halo Ziemia, tu Fenek…

Zaczynam nadawać. To znaczy… nagrywać mój pamiętnik. Na szczęście w telefonie mojego taty jest taka funkcja, która zamienia wszystko, co mówię, w tekst, i dzięki temu mogę zostawiać Ci wiadomości. Ach, te literki… Nie umiem jeszcze tak szybko czytać, więc gdyby pojawiły się tu jakieś błędy, bardzo za nie przepraszam.

Jak najszybciej muszę nauczyć się samodzielnie spisywać wspomnienia, bo Fenia, moja młodsza siostra, podsłuchuje, i może później wszystko wypaplać rodzicom. Nie mam przed nimi jakichś tam znowu tajemnic, ale swój mały świat chcę dzielić tylko z Tobą. (…)

A teraz muszę Ci jeszcze powiedzieć, co się zmieniło w moim życiu od zakończenia przedszkola. Mama zaczęła śpiewać. Początki były trochę trudne, ale cały czas jej kibicowaliśmy. Teraz mama śpiewa już tak ładnie, że zaczęliśmy co tydzień jeździć po kraju i dawać małe koncerty, przede wszystkim dla dzieci. (…)”

Od wydawcy:

Cześć. To jest nasza rodzinka, a zarazem ekipa wydawnictwa Fenek.com: Wiktor i Karol – nasi mali recenzenci pomagają nam przetestować utwory zanim trafią do twojej kolekcji. Mama Monika śpiewa piękne piosenki o Fenku i dba o to, aby wszystkie zamówienia doszły do Ciebie na czas. Tata Konrad stara się wszystkie działania spinać.

Naszym celem jest pomóc rodzicom spełnić ich największe marzenie. Wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych dorosłych. Dlatego powstała seria ksiażek o przygodach Fenka jak również nasze nowe “dziecko”: Pamiętniki Fenka. Kamperem przez Polskę. Do współpracy zaprosiliśmy wspaniałą autorkę Annę Jurczyńską, która pomogła spisać pamiętniki Fenka i stworzyć z nich to piękne dzieło.

Gdzie powinien Fenek jeszcze pojechać?

Dzięki Twojemu zaangażowaniu możemy stworzyć lepsze książki i bezpłatne materiały. Podziel się swoją ideą, pomysłem. Możesz też mieć swój udział w rozwoju Fenka. 

Inne wspomnienia uzupełniające książkę

orseg

W Parku Narodowym Őrség https://www.youtube.com/watch?v=XLw0OXSmBUE Podczas wędrówek po Parku Narodowym Őrség widzieliśmy

Czytaj więcej »

balaton

Balaton i okolice https://www.youtube.com/watch?v=uWogefb4RjM Znad brzegów Balatonu zrobiliśmy niewielki skok w bok

Czytaj więcej »

Wyjątkowe okazje