fbpx

Bartnictwo

Bartnik to osoba, która zajmuje się hodowlą pszczół i zbieraniem miodu. Praca ta polega na utrzymaniu zdrowia pszczół oraz dbaniu o dobre warunki życia dla nich. Bartnik musi też zdobyć odpowiednie umiejętności i doświadczenie, aby zbierać miód w sposób bezpieczny i skuteczny.

Bartnictwo (obecnie pszczelarstwo) jest bardzo ważne, ponieważ pszczoły pełnią kluczową rolę w zapylaniu roślin, co z kolei przyczynia się do wzrostu produkcji żywności. Ponadto, miód jest nie tylko pyszny, ale ma też wiele właściwości zdrowotnych, w tym działa antybakteryjnie i przeciwwirusowo.

Niestety, wraz z rozwojem przemysłu spożywczego, większość miodu dzisiaj produkowana jest w fabrykach, a nie w tradycyjny sposób przez pszczelarzy. To właśnie fabryczna produkcja miodu zastąpiła bartnictwo. Jednak mimo tego, bartnictwo wciąż jest popularne w niektórych częściach świata, szczególnie w Europie i Azji, gdzie ludzie wciąż cenią sobie tradycyjne metody produkcji miodu.

Warto pamiętać, że pszczoły są kluczowym elementem naszego ekosystemu, a bartnicy odgrywają ważną rolę w ich ochronie i hodowli. Dlatego, jeśli masz okazję, spróbuj posmakować prawdziwego miodu od lokalnych pszczelarzy i doceniaj ich pracę oraz trud, który wkładają w produkcję zdrowego i smacznego miodu.

Narodziny pszczoły

Pszczeli świat - zdjęcia

Źródła zdjęć:

https://pasieka24.pl/index.php/pl-pl/biblioteczka-pszczelarza-z-pasja-ksiazki-pasieki/230-k2500-pszczelarskie-fakty-i-mity/3167-s179-mit-pierwotna-gospodarka-w-barciach-oraz-ulach-klodowych-polegala-jedynie-na-wybieraniu-miodu (fot. Milan Motyka)

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C409562%2Cnaukowcy-o-lesnych-pszczolach-w-barciach-kondycja-zadowalajaca-miod-dobrej-jakosci.html (fot. Fotolia)

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C401429%2Cnowe-barcie-dla-dzikich-pszczol-w-lasach-polnocno-wschodniej-polski.html

https://naukawpolsce.pl/aktualnosci/news%2C410751%2Cprzybywa-lesnych-pszczol-w-barciach-w-pln-wsch-polsce.html

https://archiwum.biebrza.org.pl/1176,pszczelarstwo

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/133521 (fot. Iza Kosakowska)

Facebook
Twitter
LinkedIn

O serii książek Pamiętniki Fenka. Kamperem przez …

Fenek dorasta i już jako uczeń wyrusza na wyprawę po Polsce oraz innych krajach świata. Towarzyszy mamie, która pięknie śpiewa podczas koncertów organizowanych przez niezawodnego tatę. Nie zabraknie też młodszej siostry Feni, wiernego przyjaciela Maksa, dziadka i babci oraz kilku nowych, interesujących znajomych.

Przygody, które przytrafiają się Fenkowi mogą przydarzyć się każdemu dziecku. Niektóre są zabawne, inne zmuszają do refleksji, czasem bywa niebezpiecznie. W każdym nowym miejscu Fenek chce przeżyć jak najwięcej, dowiedzieć się nowych rzeczy, doświadczyć nieznanych przeżyć. Jest to możliwe, bo podróżuje po jednym z najpiękniejszych krajów Europy, w którym historia i przyroda przeplatają się i tworzą wspaniałą całość. Pamiętniki Fenka przeznaczone są dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, ale przygody zaciekawią również starszych czytelników

Od autora

“Niezapomnianych podróży z Bliskimi po Ojczyźnie powinno doświadczyć każde dziecko. Będzie to kapitał, który zaprocentuje w dorosłym życiu. Wyrośnie z niego ciekawość świata, pewność siebie i poczucie przynależności do kraju, w którym przyszło się na świat. Fenek odwiedza duże miasta i niewielkie miejscowości. Udowadnia, że wszędzie można znaleźć przygodę i niespodziankę. Zabierzcie książeczki o Fenku na rodzinne wyprawy. Niech będą Waszymi przewodnikami w podróżach dziećmi po Polsce.”

Anna Jurczyńska, kiedyś nauczycielka biologii, geografii i przyrody (również w języku niemieckim), teraz mama trzech ciekawskich dzieciaków. Miłośniczka pieszych wędrówek, zamków i pałaców oraz śpiewu przy gitarze.

Rekomendacje

Zalety książki:

  • zapragniesz odwiedzić piękne polskie miejsca,
  • ciekawe przygody oparte są na realnych miejscach i prawdziwych osobach
  • piękne, kolorowe ilustracje pobudzają wyobraźnię dziecka
  • w treści przekazywane są zagadnienia z zakresu edukacji matematycznej, przyrodniczej, informatycznej
  • książki zachęcają do samodzielnego czytania oraz pisania stając się istotną pomocą podczas edukacji
  • dziecko może kontaktować się mailowo ze swoim bohaterem dzięki czemu rośnie jego kreatywność

Tak zaczyna się pamiętnik …

Halo Ziemia, tu Fenek…

Zaczynam nadawać. To znaczy… nagrywać mój pamiętnik. Na szczęście w telefonie mojego taty jest taka funkcja, która zamienia wszystko, co mówię, w tekst, i dzięki temu mogę zostawiać Ci wiadomości. Ach, te literki… Nie umiem jeszcze tak szybko czytać, więc gdyby pojawiły się tu jakieś błędy, bardzo za nie przepraszam.

Jak najszybciej muszę nauczyć się samodzielnie spisywać wspomnienia, bo Fenia, moja młodsza siostra, podsłuchuje, i może później wszystko wypaplać rodzicom. Nie mam przed nimi jakichś tam znowu tajemnic, ale swój mały świat chcę dzielić tylko z Tobą. (…)

A teraz muszę Ci jeszcze powiedzieć, co się zmieniło w moim życiu od zakończenia przedszkola. Mama zaczęła śpiewać. Początki były trochę trudne, ale cały czas jej kibicowaliśmy. Teraz mama śpiewa już tak ładnie, że zaczęliśmy co tydzień jeździć po kraju i dawać małe koncerty, przede wszystkim dla dzieci. (…)”

Od wydawcy:

Cześć. To jest nasza rodzinka, a zarazem ekipa wydawnictwa Fenek.com: Wiktor i Karol – nasi mali recenzenci pomagają nam przetestować utwory zanim trafią do twojej kolekcji. Mama Monika śpiewa piękne piosenki o Fenku i dba o to, aby wszystkie zamówienia doszły do Ciebie na czas. Tata Konrad stara się wszystkie działania spinać.

Naszym celem jest pomóc rodzicom spełnić ich największe marzenie. Wychować dzieci na mądrych i szczęśliwych dorosłych. Dlatego powstała seria ksiażek o przygodach Fenka jak również nasze nowe “dziecko”: Pamiętniki Fenka. Kamperem przez Polskę. Do współpracy zaprosiliśmy wspaniałą autorkę Annę Jurczyńską, która pomogła spisać pamiętniki Fenka i stworzyć z nich to piękne dzieło.

Gdzie powinien Fenek jeszcze pojechać?

Dzięki Twojemu zaangażowaniu możemy stworzyć lepsze książki i bezpłatne materiały. Podziel się swoją ideą, pomysłem. Możesz też mieć swój udział w rozwoju Fenka. 

Inne wspomnienia uzupełniające książkę

orseg

W Parku Narodowym Őrség https://www.youtube.com/watch?v=XLw0OXSmBUE Podczas wędrówek po Parku Narodowym Őrség widzieliśmy

Czytaj więcej »

balaton

Balaton i okolice https://www.youtube.com/watch?v=uWogefb4RjM Znad brzegów Balatonu zrobiliśmy niewielki skok w bok

Czytaj więcej »

Wyjątkowe okazje